Διαδικτυακή εκδήλωση για την απόσυρση των Προγραμμάτων Σπουδών Ιστορίας (2018-19)

Την Τετάρτη 14 Οκτωβρίου και ώρες 19.00-21.00 θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακή συζήτηση με θέμα την αιφνιδιαστική απόσυρση από το Υπουργείο Παιδείας των Προγραμμάτων Σπουδών Ιστορίας (2018-19), χωρίς αξιολόγηση ή πιλοτική εφαρμογή και η επιστροφή στα αναλυτικά προγράμματα του 2002-03. Διοργανωτές είναι ο  Όμιλος για την Ιστορική Εκπαίδευση στην Ελλάδα, το ΠMΣ Ιστορική Έρευνα – Διδακτική και Νέες Τεχνολογίες του Ιονίου Πανεπιστημίου και το Περιοδικό Νέα Παιδεία. Σύντομες παρεμβάσεις θα κάνουν τα μέλη της επιστημονικής επιτροπής των καταργηθέντων ΠΣ. Στη συζήτηση θα συμμετέχει και ο κ. Άγγελος Παληκίδης, επίκ. καθηγητής του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας και μέλος της επιστημονικής επιτροπής που εκπόνησε τα Προγράμματα Σπουδών Ιστορίας.
Συνημμένα θα βρείτε το πρόγραμμα  της εκδήλωσης και το λινκ στο οποίο θα συνδεθείτε. Για τυχόν νέες πληροφορίες ή οδηγίες, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του Ομίλου https://aheg.gr
Θα υπάρχει δυνατότητα κατάθεσης ερωτήσεων και σχολίων.

Άγγελος Παληκίδης
Επίκουρος Καθηγητής Διδακτικής της Ιστορίας
Τμήμα Ιστορίας & Εθνολογίας
ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ