Η ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ DAMLA DEMİRÖZÜ ΣΤΟ Π.Μ.Σ. ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΘΝΟΛΟΓΙΑΣ

Την Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2019 και ώρα 17.00 η Καθηγήτρια Νεοελληνικών Σπουδών του İstanbul Üniversitesi της Τουρκίας κ. Damla Demirözü θα δώσει διάλεξη στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Σπουδές στην Τοπική Ιστορία - Διεπιστημονικές Προσεγγίσεις» του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης με θέμα: «Οι διαφορετικές εκφάνσεις του Έλληνα στην τουρκική αφήγηση». Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Α΄ του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας.
H κ. Damla Demirözü σπούδασε Αρχαία και Νέα Ελληνική Φιλολογία στα Πανεπιστήμια της Άγκυρας και της Αθήνας. Εκπόνησε τη διδακτορική της διατριβή για την εικόνα του Τούρκου στη γενιά του '30 στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Είναι Καθηγήτρια στο Τμήμα Νέας Ελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας του İstanbul Üniversitesi.

Δευτέρα, 21 Οκτωβρίου, 2019