ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ Δ.Π.Θ. ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΪΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Το Εργαστήριο Λαογραφίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης σε συνεργασία με το Εργαστήριο Κοινωνικών Επιστημών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης της Σχολής Επιστημών Αγωγής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών  και τον Φάρο Ποντίων Θεσσαλονίκης συνδιοργανώνουν Διεθνές Συνέδριο με αφορμή τα 50 χρόνια από την ίδρυση του Φάρου Ποντίων. Το θέμα του Συνεδρίου είναι «Λαϊκή παράδοση του Πόντου: από το παρελθόν στο παρόν».

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη από 29 Νοεμβρίου έως 1 Δεκεμβρίου 2019, στο Βυζαντινό Μουσείο (αμφιθέατρο «Στέφανος Δραγούμης»).

Επισυναπτόμενα αρχεία:
Παρασκευή, 29 Νοεμβρίου, 2019 έως Κυριακή, 1 Δεκεμβρίου, 2019