Τα περιοδικά ΘΡΑΚΙΚΑ και ΑΡΧΕΙΟΝ του ΘΡΑΚΙΚΟΥ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΥ και ΓΛΩΣΣΙΚΟΥ ΘΗΣΑΥΡΟΥ

Το Εργαστήριο Λαογραφίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, αφού συγκρότησε ηλεκτρονικές βιβλιογραφικές βάσεις με θέμα α. τη Θράκη και β. την πρωτότυπη ελληνική πεζογραφία του 19ου αιώνα, μετά από ειδική παραχώρηση του ΔΣ του "Θρακικού Κέντρου - Εταιρείας Θρακικών Μελετών" (αριθ. πρωτ. 7685/ 23 Ιανουαρίου 2018) είναι στην ευχάριστη θέση να αναρτήσει στο διαδίκτυο, μέσω της ιστοσελίδας του, όλους τους τόμους του περιοδικού Θρακικά (1928-1974) και του Αρχείου του Θρακικού Λαογραφικού και Γλωσσικού Θησαυρού (1934-1976). Τα δύο αυτά περιοδικά αποτελούν πραγματικό αρχείο της μνήμης, κυρίως του ελληνισμού της Ανατολικής Θράκης, και πολύτιμο υλικό για κάθε επιστήμονα, ερευνητή και φοιτητή. Πλέον είναι προσβάσιμα και ανοιχτά από παντού στον καθένα. Επιπλέον το κείμενο του κάθε τόμου έχει αναγνωριστεί ηλεκτρονικά, οπότε είναι δυνατή η αναζήτηση οποιουδήποτε όρου. Η ανάρτηση και η επεξεργασία των τόμων έγινε υπό την επίβλεψη του Διευθυντή του Εργαστηρίου και Προέδρου του Τμήματος καθηγητή κ. Μανόλη Βαρβούνη, την επιστημονική επιμέλεια του Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος και μέλους του Εργαστηρίου Δρ. Θανάση Β. Κούγκουλου και την τεχνική επιμέλεια του Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Δρ. Κυριάκου Σγουρόπουλου.  Τα περιοδικά ψηφιοποιήθηκαν το 2017 με τη χρηματοδότηση ομάδας πολιτών της Θράκης, που συγκρότησε ο βιβλιοθηκονόμος του Δ.Π.Θ. κ. Θεόδωρος Κυρκούδης, με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 90 χρόνων από την ίδρυση του Θρακικού Κέντρου και της Εταιρείας Θρακικών Μελετών. Οι χρηματοδότες ήταν:

ΙΔΡΥΜΑ ΚΕΡΑΜΕΩΣ, ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΟΥΛΕΪΜΑΝΗΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Γ. ΚΕΡΑΜΕΥΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΑΛΑΧΟΥΣΙΔΗΣ,  ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΚΕΚΚΕΡΗΣ, ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΥΡΚΟΥΔΗΣ, ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΙΑΛΑΜΑΣ, ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΟΥΓΚΟΥΛΟΣ, ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΝΑΖΛΗΣ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΡΑΔΕΔΟΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΣΚΑΡΑΚΗΣ, ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΤΣΙΝΤΑΡΑΚΗΣ, ΚΑΙΤΗ ΚΑΛΤΣΟΥ, ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΙΟΤΣΕΚΟΓΛΟΥ, ΝΙΚΟΣ ΜΑΛΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΓΚΑΜΠΡΑΝΗΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΕΛΗΑΝΔΡΕΑΣ, ΧΡΥΣΑ ΜΠΑΜΠΟΥΡΑ, ΜΙΧΑΛΗΣ ΠΑΤΕΛΗΣ,  ΠΕΤΡΟΣ ΑΛΕΠΑΚΟΣ, ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ, ΕΛΕΝΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΝΤΑΚΟΖΟΥΔΗΣ, ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ,  ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΜΑΡΙΑ ΑΔΑΜΙΔΟΥ, φωτοτυπίες ΤΟ ΧΕΛΩΝΑΚΙ, ΙΩΑΝΝΑ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΚΕΝΤΣΙΔΗΣ, ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΛΙΔΗΣ.

Το περιοδικό ΘΡΑΚΙΚΑ

Το περιοδικό ΑΡΧΕΙΟΝ του ΘΡΑΚΙΚΟΥ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΥ και ΓΛΩΣΣΙΚΟΥ ΘΗΣΑΥΡΟΥ