Διεθνές Συνέδριο: «Ελλάδα-Βουλγαρία: Παράλληλοι δρόμοι και διασταυρώσεις στην ιστορία και τον πολιτισμό» International Conference: Greece and Bulgaria: Parallels and intersections in history and culture

Το Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Βαλκανικών Σπουδών και το Κέντρο Θρακολογίας της Βουλγαρικής Ακαδημίας Επιστημών οργανώνουν Διεθνές Συνέδριο στην Κομοτηνή στις 12-14 Οκτωβρίου 2018 με θέμα:
Το Συνέδριο απευθύνεται σε ερευνητές και υποψήφιους διδάκτορες οι οποίοι ασχολούνται με τις Ελληνοβουλγαρικές σχέσεις και ειδικότερα, αλλά όχι αποκλειστικά, με θέματα που αφορούν την ιστορία, την αρχαιολογία, τη φιλολογία, την εθνογραφία και την τέχνη.
Σκοπός του Συνεδρίου είναι να συμβάλει στην ανάπτυξη των Ελληνοβουλγαρικών σπουδών, καθώς και να προωθήσει τη γνωριμία και την επιστημονική συνεργασία μεταξύ αυτών που ειδικεύονται στο συγκεκριμένο ερευνητικό πεδίο.
The Department of History and Ethnology of the School of Classics and Humanities, Democritus University of Thrace, in collaboration with the Institute of Balkan Studies, and Centre of Thracology, Bulgarian Academy of Sciences is organizing an International Conference on 12-14 October in Komotini, Greece
Theme: Greece and Bulgaria: Parallels and intersections in history and culture
We invite proposals for individual papers in all areas of studies on Greek-Bulgarian relations.
The topics may include any aspect of economy, politics, and culture with a broad chronological span from Antiquity to present. Contributions are encouraged from disciplines including (but not limited to):history, archaeology, literature, ethnology and art.
PhD students are particularly encouraged to apply.
The Conference aims to contribute to the development of Greek-Bulgarian studies and to promote future academic cooperation.

Επισυναπτόμενα αρχεία:
Παρασκευή, 12 Οκτωβρίου, 2018 έως Κυριακή, 14 Οκτωβρίου, 2018