Εργαστήριο Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας και Ιστορικής Εκπαίδευσης

Το Εργαστήριο Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας εξυπηρετεί τις εκπαιδευτικές και ερευνητικές ανάγκες του Τμήματος Ιστορίας και Εθνογραφίας. Το εργαστήριο συστάθηκε πρόσφατα και βρίσκεται στην πρώτη φάση οργάνωσης και εξοπλισμού. Έχει παραγγελθεί ο ηλεκτρονικός εξοπλισμός που θα διευκολύνει τις εκπαιδευτικές και ερευνητικές ανάγκες των ερευνητών φοιτητών, εκπαιδευτικού προσωπικού και άλλων ερευνητών που συνδέονται με το τμήμα. Επίσης έχει σκοπό να εξοπλιστεί με αρχειακές συλλογές που θα διευκολύνει την έρευνα για διδάσκοντες και φοιτητές. Το εργαστήριο φιλοδοξεί να καταστεί μια πλατφόρμα παρουσίασης και σχολιασμού της έρευνας προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών με την οργάνωση επιστημονικών συνεδρίων και σεμιναρίων καθώς και με την δημιουργία ενός ηλεκτρονικού φοιτητικού περιοδικού. Έχει πραγματοποιήσει το πρώτο Συνέδριο μεταπτυχιακών φοιτητών και υποψηφίων διδακτόρων (Μάιος 2019) και ήδη βρίσκεται στο στάδιο οργάνωσης του δεύτερου συνεδρίου όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν. Μόλις κυκλοφόρησε το ηλεκτρονικό περιοδικό ‘Ερεισμα με άρθρα σχετικά με την ιστορία του 19ου και 20ου αιώνα. Το εργαστήριο έχει κάνει άνοιγμα στην πόλη της Κομοτηνής και σκοπεύει στην ψηφιοποίηση ιδιωτικών και ομαδικών αρχείων καθώς και άλλες εκπαιδευτικές και πολιτισμικές δράσεις. Οργανώνουμε ακόμα ένα Παρατηρητήριο για τις εκδηλώσεις του 1821, σε συνεργασία με το Κέντρο Έρευνας Ανθρωπιστικών Επιστημών και το διεθνές περιοδικό Historein.
Η διευθύντρια του Εργαστηρίου Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας
Αθηνά Συριάτου