Αρχειακή Εθνογραφία & Αναγνώσεις σε Ψηφιακό Περιβάλλον: «Συνομιλώντας» με τα Αρχεία των Πηλιορειτών Εν Αιγύπτω» - Παρουσίαση Μεταδιδακτορικής Έρευνας του Εργαστηρίου Λαογραφίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας

Στις 8 Ιουνίου 2019 θα πραγματοποιηθεί στο Μουσείο Τσαλαπάτα στο Βόλο στο πλαίσιο της Ναυτικής εβδομάδας, εκδήλωση με τίτλο «Αρχειακή Εθνογραφία & Αναγνώσεις σε Ψηφιακό Περιβάλλον: «Συνομιλώντας» με τα Αρχεία των Πηλιορειτών Εν Αιγύπτω». Κατά τη διάρκειά της θα παρουσιαστεί η μεταδιδακτορική έρευνα του Δρ Αλέξανδρου Καπανιάρη, την οποία πραγματοποίησε στο Εργαστήριο Λαογραφίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του ΤΙΕ,  με την επίβλεψη του καθηγητή και Διευθυντή του Εργαστηρίου κ. Μ. Γ. Βαρβούνη, και οι εργασίες των σπουδαστών (εθνογραφία και ψηφιακή αφήγηση) από το εξ αποστάσεως πρόγραμμα: «Πηλιορείτες Εν Αιγύπτω: Αρχειακή Εθνογραφία με την οπτική των Νέων Τεχνολογιών & του Διαδικτύου». Η εκδήλωση διοργανώνεται από την Ακαδημία Λαϊκού Πολιτισμού & Τοπικής Ιστορίας, Μαγνήτων Κιβωτού της Ιεράς Μητρόπολης Δημητριάδος & Αλμυρού και το Εργαστήριο Λαογραφίας & Κοινωνικής Ανθρωπολογίας της Σχολής Κλασσικών & Ανθρωπιστικών Σπουδών του Τμήματος  Ιστορίας & Εθνολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης.

Επισυναπτόμενα αρχεία:
Σάββατο, 8 Ιουνίου, 2019