Συμβούλιο της Ευρώπης: Αρχές και οδηγίες για μια ποιοτική ιστορική εκπαίδευση στον 21ο αιώνα

Το Συμβούλιο της Ευρώπης εξέδωσε το νέο κείμενο αρχών και οδηγιών για την ιστορική εκπαίδευση στην Ευρώπη. Το κείμενο αυτό απευθύνεται στους σχεδιαστές εκπαιδευτικής πολιτικής και προγραμμάτων σπουδών, στους δημιουργούς εκπαιδευτικού υλικού, στους επιμορφωτές εκπαιδευτικών, στους δασκάλους και καθηγητές Ιστορίας της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, καθώς και σε όσους ασχολούνται με την ιστορική εκπαίδευση στα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά τμήματα των πανεπιστημίων των 47 κρατών-μελών του Συμβουλίου της Ευρώπης.
Στην Επιτροπή Εμπειρογνωμόνων που συνέταξαν το κείμενο, συμμετείχε ο Άγγελος Παληκίδης, επίκουρος καθηγητής του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας του Δ.Π.Θ.

Επισυναπτόμενα αρχεία:
Πέμπτη, 1 Νοεμβρίου, 2018