Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΤΙΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Μ. Γ. ΒΑΡΒΟΥΝΗΣ HONORARY RESEARCH FELLOW ΤΟΥ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟΥ ΕΘΝΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙΟΥ

Στις 6 Οκτωβρίου 2017, στο Βελιγράδι, ο Καθηγητής Λαογραφίας και Πρόεδρος του ΤΙΕ κ. Μ. Γ. Βαρβούνης τιμήθηκε από το Institute of Ethnography της Serbian Academy of Sciences and Arts [ЕТНОГРАФСКОГ ИНСТИТУТА - СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИИЗ БЕОГРАДА, РЕПУБЛИКА СРБИЈА], με τον τίτλο "Honorary Research Fellow", την ανώτατη τιμητική διάκριση που τα Ινστιτούτα της Ακαδημίας μπορούν να απονείμουν. Την επίδοση έκανε η Διευθύντρια Ερευνών Δρ. Gordana Blagojević. Ο τίτλος απονεμήθηκε στον κ. Βαρβούνη στα πλαίσια του εορτασμού των 70 χρόνων λειτουργίας του Ινστιτούτου, για το ερευνητικό και συγγραφικό έργο του κ. Βαρβούνη σχετικά με την βαλκανική λαογραφία και για τη συμβολή του στην ανάπτυξη των λαογραφικών σπουδών στην Ελλάδα, αλλά και για την προώθηση της ελληνοσερβικής επιστημονικής συνεργασίας.

Τρίτη, 10 Οκτωβρίου, 2017