Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΤΙΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ κ. Μ. Γ. ΒΑΡΒΟΥΝΗΣ ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Στις 30 Μαρτίου 2017, ο Πρόεδρος του ΤΙΕ καθηγητής κ. Μ. Γ. Βαρβούνης, στα πλαίσια ειδικής τιμητικής εκδηλώσεως που έγινε στην αίθουσα τελετών του πανεπιστημιακού εντευκτηρίου, στο Βουκουρέστι, αναγορεύθηκε επίτιμος καθηγητής τoυ Τμήματος Κλασικής και Νεοελληνικής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου του Βουκουρεστίου, από τον Κοσμήτορα της Σχολής καθηγητή κ. Liviu Franga και την Πρόεδρο του Τμήματος καθηγήτρια κα Ana Christina Halichiasσε ένδειξη τιμής και αναγνώρισης της διάδοσης του ελληνικού λαϊκού πολιτισμού στο εξωτερικό, που έχει επιτύχει με το επιστημονικό, διδακτικό, ερευνητικό και συγγραφικό έργο του. Τον «έπαινο» (laudatio) του τιμωμένου εκφώνησε ο Kαθηγητής νεοελληνικής φιλολογίας της Σχολής κ. Tudor Dinu, ενώ ακολούθησε η απονομή του διπλώματος, ενώ ο τιμώμενος μίλησε με θέμα «Ευρωπαϊκός φιλελληνισμός και ελληνικός λαϊκός πολιτισμός». Επακολούθησε δεξίωση των πρυτανικών αρχών του Πανεπιστημίου προς τιμήν του.

Τετάρτη, 5 Απριλίου, 2017