Μια νέα ελληνόγλωσση εκπαιδευτική ιστοσελίδα Ιστορίας (συνεργασία Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου και Συμβουλίου της Ευρώπης)

Παρουσιάζουμε την εκπαιδευτική ιστοσελίδα του Συμβουλίου της Ευρώπης Κοινές Ιστορίες για μια Ευρώπη χωρίς διαχωριστικές γραμμές http://www.he.duth.gr/sharedhistories . Η μετάφραση, οργάνωση, προσαρμογή και επέκταση του υλικού έγινε από μια επιστημονική ομάδα ελλήνων πανεπιστημιακών και εκπαιδευτικών με πρωτοβουλία του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης. Η ιστοσελίδα έχει λάβει την έγκριση των Υπουργείων Παιδείας Ελλάδας και Κύπρου και ελπίζουμε να φανεί χρήσιμη στους/στις εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά μαθήματα Ιστορικών και Παιδαγωγικών Τμημάτων, στις πρακτικές ασκήσεις των φοιτητών/τριών στα σχολεία, καθώς και σε σεμινάρια εκπαίδευσης ενηλίκων. Δείτε συνημμένα αναλυτικό ενημερωτικό σημείωμα.
Ο επιστημονικός υπεύθυνος-συντονιστής του έργου
Άγγελος Παληκίδης
Επίκουρος Καθηγητής Διδακτικής της Ιστορίας