ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΒΡΑΒΕΙΟ "GIUSEPPE SCIACCA" ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥ ΤΙΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗ κ. Μ. Γ. ΒΑΡΒΟΥΝΗ

Την τελευταία μέρα του Διεθνούς Συνεδρίου για τους Πομάκους της Θράκης, που διεξήχθη στην Κομοτηνή από 17 ως 19 Μαρτίου 2017, πραγματοποιήθηκε και η απόδοση στον Καθηγητή κ. Μ. Γ. Βαρβούνη, Πρόεδρο του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας του πανεπιστημίου μας, του Διεθνούς Βραβείου "Giuseppe Sciacca" για τον πολιτισμό, μετά από απόφαση της κριτικής επιτροπης του βραβείου, η έδρα του οποίου είναι στην Πόλη του Βατικανού, όπου και συνήθως πραγματοποιούνται οι βραβεύσεις. Σύμφωνα με το σκεπτικό της απόφασης, η απονομή του βραβείου για το 2017 στον κ. Βαρβούνη έγινε λόγω του εξέχοντος πολιτιστικού και επιστημονικού έργου του, πρωτίστως στον τομέα της καταγραφής της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς, μέσω του "Λαογραφικού Αρχείου" που έχει ιδρύσει, στα πλαίσια του "Εργαστηρίου Λαογραφίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας" της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του ΔΠΘ. Η διεθνής αυτή διέκριση φανερώνει πρωτίστως την ποιότητα του ερευνητικού έργου που συντελείται στο Τμήμα, αλλά και την διεθνή αναγνώριση του έργου αυτού.

Τετάρτη, 22 Μαρτίου, 2017
Τοποθεσία: